Düz Bağlı Polietilen Köpüklerin Genel Özellikleri

Düz bağlı polietilen köpükler sektörel adıyla PE Foam, kullanımı günden güne artan bir madde olup bugün itibarıyla hemen hemen her sektörde baş göstermektedir. Otomotiv, yapı, inşaat, ayakkabı, çanta, spor malzemeleri, beyaz eşya, elektronik sektörlerinde artık kullanımı vazgeçilmez bir noktaya ulaşan Polyethylene Foam, düz bağ yapısına sahiptir. İçerisine katılan kimyasallar ve şişirici gaz ilavesi ile ekstrüzyon yöntemi kullanılarak üretilen Polyethylene Foam ve DurFoam’ın ürettiği bir marka olan DurPack, çapraz bağlı polietilen köpük ürünlerine nazaran daha ekonomiktir.

Düz bağlı polietilen köpükler ya da PE Foam nazaran daha kolay bir üretime sahiptir. İlgili sektörlerde ses, ısı, nem yalıtımı ve darbeden koruma amaçlı olarak kullanılır. Farklı sektörler için kesilmiş plaka, rulo, boru, ekstra lamineli veya laminesiz olarak üretilebilir bir proses sürecine sahiptir.

PE Foam’ın başlıca özellikleri nelerdir?

PE Foam’ın üretim standardında tek kat kalınlık 0,8-20 mm, çok katlı kalınlık 10-150 mm olarak göze çarpar. Ürünün yoğunluğu 20-25 kg/m³ iken, rulo eni 500-2000 mm’dir. Rulo boyu ise 50-500 mm’dir. Plaka Eni 200-2000 mm olarak üretimi yapılan Polyethylene Foam, istenilen renkte üretimi gerçekleştirilmektedir.

Antistatik bir yapıda isteğe göre üretimi yapılırken kompozit malzemeler metalize film, naylon film, XLPE Foam Laminasyonu, çift taraflı bant laminelidir. Bekleme süresinde de her 1mm için 2 gün beklenilmesi gerekir. Ambalaj olarakta 3 seçenekli üretim yapılan Polyethylene Foam, standart, streç film sarımlı ve naylon torbayla kullanıma sunulur.

Piyasadaki en iyi Polyethylene Foam ürünlerinden olan DurPack’in başlıca özellikleri

Düz bağlı polietilen köpüklerin genel üretiminde olduğu gibi, Kapalı hücre yapısına sahiptir. su ve nem geçirmez bir şekilde üretimi yapılır. Ses yutma ve ısı yalıtımı kapasitesine sahiptir.HCFC ve zararlı/yasaklı kimyasal içermediği için çevreye duyarlı bir üründür. Ayrıca kurșun ve diğer zehirli maddelerin kullanımını sınırlandıran Tehlikeli Maddelerin Kısıtlanması (RoHS, Restriction of Hazardous Substances) standartlarına uygun olarak geliştrilmiştir. Kokusuz bir ürün olan PE Foam, mantar ve bakteri barındırmaz.

Kimyasallardan ve dış ortam şartlarından etkilenmez. Darbe sonrası kendini toplar, çökme yapmadığı için dayanıklılığı yüksek bir üründür.  Üretimi sırasında rulo ya da levha halinde çıkartılabilir. İsteğe bağlı olarak üretimde; tek yüz ve çift yüz folyo film bant, kumaş veya müşteri özel talebine göre laminasyon yapılabildiği gibi alev yürütmezlik ve farklı renk seçebilme özelliği bulunur.

Düz Bağlı Polietilen Köpükler hangi sektörlerde ne amaçla kullanılır?

Düz Bağlı Polietilen Köpükler üretildiği ilk andan itibaren sürekli kullanımı artmış ve kullanıldığı sektörlerde en gerekli ve ihtiyaç duyulan malzemelerden olmuştur. Ençok kullanılan sektöre bakılırsa yapı ve inşaat sektöründe yalıtım malzemesi olarak tercih edilen Polyethylene Foam, yapılan araştırmalar ve müşteri memnuniyeti raporlarında DurFoam’un Polyethylene Foam ürün gamı olan DurPack yatayda ve dikeyde binaların izolesinde kullanılarak hem enerji verimliliğini arttırmayı amaçlamakta hem de ses sızıntılarının önüne geçmektedir. Otel, hastane, konut gibi yapılarda kullanılması neredeyse zorunlu bir hale gelmiştir.

PE Foam’ın en çok tercih edilen ikinci sektörü ambalaj endüstrisidir. Özellikle pahalı ürünlerin korunmasına yönelik kullanılan ambalajlarda PE Foam sayesinde ürünlerin darbe alması sonrasında hasar oluşması engellenir.

DurFoam ürünleri ile tüm yalıtım gereken alanlarda ihtiyaca cevap verir

DurFoam, Physically Cross Linked Polyethylene Foam ürünü olan DurProx, Chemically cross linked polyethylene foam ürünü DurSolex, PE Foam ürünü DurPack ile yalıtım sektörünün öncüleri arasında yer almaktadır. Türkiye’de fabrikasına yaptığı yatırımla en büyük Polyethylene Foam üreticilerinden olan DurFoam özellikle otomotiv, yapı inşaat, beyaz eşya, elektronik, ambalaj, ayakkabı ve çanta sektörlerine sağladığı ürünleriyle fark yaratır.

Artilbigi

Merhabalar ben artilbilgi.net in sahibiyim. Sizler için en faydalı bilgileri bu site içerisinde barındırmak adına sürekli özgün içerik üreteceğim.Sizden tek istediğim bizi takip etmeniz ve abone olmanız.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir