Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarının Fiyatları Ucuzlayacak Mı?

Özellikle son zamanlarda ülkemizde yer alan iklim sorunlarının önüne geçebilmek için, çevreyi kirleten yakıt kullanımının azaltılması ve elektrikli araç kullanımının arttırılması uzmanlar tarafından öngörülmektedir. Elektrikli araç şarj istasyon fiyatlarının diğerlerine göre daha makul miktarlarda olmasına karşın vatandaşlar elektrikli araç şarj istasyonu fiyatı konusunda araştırmalar yapmaktadırlar. Şu anda şarj maliyetlerinin ucuzlaması konusunda bir bilgi yer almamaktadır.

Elektrikli araçlara olan yoğun ilgiye baktığımızda ise belli bir süre daha da fiyatların ucuzlamayacağı konusunda görüşler vardır. Türkiye’de elektrikli araç şarj istasyonları ve fiyatları hakkında hâlâ kafalarda soru işaretleri bulunmaktadır. Çünkü bu fiyatlar ihtiyacınıza göre ev, işyeri veya site noktalarında değişkenlik göstermektedir. Elektrikli araçların menzili, şarjı ile ilgili tartışmalara da rastlamak mümkündür. Elektrikli araçlar ile ilgili doğru bilgiler edinmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Elektrikli Araçların Şarjları Hakkında Genel Bilgiler

Elektrikli araçlarınızı şarj etmek istiyorsanız,  AC ve DC istasyonlarından birine giderek bunu gerçekleştirebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise bulunduğunuz yere bir şarj istasyonu kurdurarak aracınızı kolay bir şekilde şarj edebilirsiniz. Peki, elektrikli araba şarj süresi ne kadar? Elektrikli araçlarda bulunan şarj süresi, araçta bulunan bataryanın kapasitesine göre farklılık göstermektedir. Genelde bir elektrikli aracın şarjının %80 seviyelerine ulaşması için DC istasyonlarında yarım saat şarj edilmesi gerekir.

AC istasyonlarında ise bu süre 3-4 saat sürebilmektedir. Bu süreler aracın ortalama ve çekiş gücüne ya da şebekesine bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir. DC şarj ünitelerinde AC şarj ünitelerine göre elektrikli arabalarınızı daha hızlı şarj edebilirsiniz. Elektrikli araç şarj üniteleri kullanmış olduğunuz elektrik arabaların şarjını, araca göre farklı sürelerde doldurabilmektedir.

Elektrikli Araçların Bataryaları Hakkında Genel Bilgiler

Elektrikli araçlarda lityum ve lityum iyon batarya çeşitlerinin yanı sıra alternatif batarya çeşitleri de kullanılabilmektedir. Lityum tabanlı bataryalar elektrikli araçlara yüksek güç ve enerji vermesinden dolayı tercih edilmektedir ancak sınırlı bir ömrü olmasından dolayı araç masraflarını artırmaktadır. Elektrikli araçlarda kullanılan diğer batarya çeşitleri aşağıdaki gibidir.

  • Nikel metal hibrit
  • Nikel demir batarya
  • Nikel kadmiyum batarya
  • Kurşun asit batarya

Yukarıdaki batarya çeşitlerinden kurşun asit batarya, kurulma masrafları açısından diğer batarya çeşitlerine göre masrafı daha az olandır. Nikel kadmiyum bataryalar yerine ise günümüzde daha çok nikel metal hibrit bataryalar kullanılmaya başlanmıştır. Nikel demir bataryalar ise uzun ömürlüdür ancak düşük güç yoğunluğu olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte geliştirilmekte olan batarya teknolojileri de mevcuttur.

Çinko hava ve erimiş tuz bataryaları geliştirilme aşamasında olan batarya teknolojileri olarak karşınıza çıkmaktadır. Siz de elektrikli araç şarj istasyonları hakkında bilgi almak için ve elektrikli araçlarınızı şarj etmenize yarayacak olan istasyonları, bulunduğunuz mekana en uygun şekilde kurulması konusunda danışabileceğiniz ekonomiksarj.com sitesine girebilirsiniz. Sizler için en uygun projelere bu sitede ulaşabilirsiniz.

Artilbigi

Merhabalar ben artilbilgi.net in sahibiyim. Sizler için en faydalı bilgileri bu site içerisinde barındırmak adına sürekli özgün içerik üreteceğim.Sizden tek istediğim bizi takip etmeniz ve abone olmanız.

Benzer Yazılar

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir