En iyi boşanma avukatı

Günümüzde aile hukuku, aileye dair oluşabilecek olan bütün sorunları (nişanlanma, evlilik, boşanma davaları, çocuk velayetleri, mal paylaşımı ve benzeri) çözmek sebebi ile devreye giren bir hukuk mekanizmasıdır. Aile hukuku Türkiye’de medeni hukukun alt dallarından birisidir ve aile hukukuna dair davalar aile mahkemelerinde görülmektedir.

Boşanma ise, evlilik içerisinde olan çiftlerin birlikteliklerini yasal yollar sayesinde bitirmesi olayıdır. Boşanma sürecinin yönetimi ve hazırlık süreci oldukça önemlidir ve büyük bir titizlik ile yönetilmesi ve takip edilmesi gereklidir.

Boşanma avukatları ise, aile hukuku kapsamında uzmanlaşmış, evlilik ilişkisini sonlandırmak isteyen tarafların hukuki süreçlerini takip eden ve evliliğin yasal olarak bitirilmesini sağlayan avukatlara halk arasında verilmiş bir unvandır. Yasal mevzuatta boşanma avukatı diye bir tabir bulunmamaktadır. Türkiye mevzuatında boşanma avukatı adında bir meslek alanı bulunmasa da halk arası tabirde oldukça fazla kullanıldığından ötürü, daha rahat anlaşılabilmesi için bizlerde bu konudan bahsederken halk arasında kullanılan boşanma avukatı tabirini kullanacağız.
İşinde iyi olan bir boşanma avukatı, boşanma sürecinin yönetimini ve takibini oldukça titiz ve dikkatli bir şekilde takip ederek müvekkillerini davanın gidişatı ve akışıyla ilgili bilgilendirir.

Boşanma davası açılmadan önce çiftler arasında boşanmaya sebebiyet gösterilebilecek geçerli bir sebep olup olmadığına bakılır. Mevzuat gereği eğer boşanmaya sebep gösterilecek geçerli bir neden yoksa dava mahkeme tarafından reddedilir. Bu sebepten ötürü boşanma için gösterilecek nedenin oldukça titiz ve dikkatli bir şekilde belirlenmesi gereklidir. Çünkü mahkemeler gelen boşanma davalarını gösterilen sebeplere göre incelemektedirler. Bundan dolayı boşanma konusunda gerekli olan bütün süreçlerin yönetilmesi için alanında uzman ve iyi bir boşanma avukatı ile çalışmanız sizlere oldukça fazla yardımcı olacaktır.

Gelelim boşanma davasının açılmasına. Öncelikle boşanma davası açmak için boşanma sebebinin belirlenmesi gerekmektedir. Boşanma sebebi belirlendikten sonra durum ile alakalı bir dava dilekçesi hazırlanması gereklidir. Bundan sonraki aşamada ise tarafların birbirlerinden istekleri olup olmadığını, eğer istekler varsa bu isteklerin neler olduğunun kesinleştirilmesi kısmıdır. Bu istekler maddi veya manevi istekler olabilir (nafaka, velayet hakkı, mal paylaşımı vs.). İsteklerinde belirlenmesi ile dava için dilekçe yazılır ve dava dosyası hazırlanır. Sonrasında davanın harç ve giderleri vezneye ödenerek dosyanın teslimi sağlanır ve sonrasında dava açılmış olur.

Boşanma sürecinin oldukça yıpratıcı olduğunu düşünürsek bu zorlu durumda yükünüzü hafifletmeniz için kesinlikle bir boşanma avukatı ile çalışmanız gerekmektedir. Alanında uzman olmuş bir boşanma avukatı sizlerin üzerindeki hukuki yükü alarak daha kolay bir boşanma süreci geçirmenizi sağlayacaktır. Bu konuda hukuki olarak uzmanlaşmış olan boşanma avukatları sizleri zorluklardan ve yaşanabilecek yıpratıcı süreçten en kolay şekilde çıkarmayı sağlayacaktır.

Peki, boşanma davası ne kadar bir süre içerisinde son bulur? Bu sorunun cevabı birçok farklı etmene bağlıdır. Çekişmeli bir boşanma davasının süreci yılları bulabilmektedir. Eğer anlaşmalı bir boşanma sağlanacak ise bu süreç birkaç ay içerisinde sonuçlanacaktır.

Artilbigi

Merhabalar ben artilbilgi.net in sahibiyim. Sizler için en faydalı bilgileri bu site içerisinde barındırmak adına sürekli özgün içerik üreteceğim.Sizden tek istediğim bizi takip etmeniz ve abone olmanız.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir